Bestozone D3 K2 Vitamin

Ozon Tedavisinin 10 Faydası 

 1. Geliştirilmiş Bağışıklık Sistemi

Ozon tedavisi, enfeksiyonla savaşmak için bağışıklık sisteminizi iyileştirebilir. Ozon, iltihabı azaltmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir. Birçok insan, düzenli olarak vücudun bazı bölgelerinin iltihaplanmasına neden olan koşullardan muzdariptir. Enflamatuar belirteçler genellikle astımı olan kişilerin kanında bulunur. Enflamasyon, sağlık profesyonellerinin oksidatif stres olarak adlandırdığı vücuttaki serbest radikaller ve antioksidanlar arasında bir dengesizliğe yol açabilir. Bu tür stres, ağrı ve rahatsızlık ile ilişkilidir.

Düzenli olarak ozon tedavisi alan kişiler, tipik olarak oksidatif stresten kaynaklanan inflamasyonun azaldığını düzenli olarak bildirirler. Ozon tedavisi iltihabı yönetilebilir tutar ve bu da artrit ve Crohn hastalığı gibi iltihaplı durumları kontrol altında tutar.

Ozon hakkında konuşurken, insanlar Dünya’yı düşünme eğilimindedir. Birçoğunun sürprizine göre, aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Ozon içindeki antioksidan özellikler, kalıcı iltihaplanmanın neden olduğu hasarı iyileştirmeye yardımcı olur. Vücudun ve insan DNA’sının iyileşmesi, genel enfeksiyon veya hastalık riskini azaltır. 2014 yılında araştırmacılar, ozonla ilgili tedavinin inflamasyon tedavisi için meşru bir seçenek olduğu sonucuna vardı.

Birçok kronik inflamatuar hastalık ve bağışıklıkla ilgili bozukluklar, ozon tedavisi ile önemli ölçüde iyileşebilir.

 

 1. Antibakteriyel, Antifungal ve Antiviral Yetenekler

Zamanla bakteriler antibiyotiklere direnmeyi öğrenmiş ve adapte olmuştur. Bilim adamları sürekli olarak mantar, viral ve bakteriyel enfeksiyonları önlemenin ve daha iyi tedaviler bulmanın yollarını ararlar.

Devam eden ozon çalışmaları, bir enfeksiyon kontrol özelliği katmanı içerdiğini buldu. Ozon tedavisi  bazı akut bakteriyel enfeksiyonları çözebilir. Kene ısırması durumunda Ozon enfeksiyonu 48 saat içinde tedavi eder.

Grip gibi viral enfeksiyonlar her yıl, özellikle sonbahar ve kış aylarında insanları kötü etkiler, ozon tedavisi bu enfeksiyonlara da yardımcı olabilir.

 1. Beyin Dokusu Hasarını Geri Döndürebilir

Bir kişi, beyni oksijen kaynağından mahrum bırakan bir felç geçirdikten sonra. Beynin hasar gören bölgesi penumbra olarak bilinir. Hasarı azaltmak için yapılacak en iyi hareket, oksijeni olabildiğince çabuk eski haline getirmektir.

İlginç bir şekilde, 2012’de yapılan bir araştırma, beyin dokusuna sağlanan oksijen ve ozon gazlarının bir karışımının sadece daha fazla hasarı durdurmakla kalmayıp, beyni orijinal durumuna geri döndürdüğünü buldu.

 1. Tekrarlayan Kalp Krizi Riskinin Azaltılması

Kalp krizi geçiren kişiler için ikinci veya üçüncü kez kalp krizi geçirmesi nadir değildir. Ozon tedavisinin tekrarlanan kalp krizi olasılığını, oksijen eksikliğinden ölü doku gelişimini veya kalp krizinden sonra aritmi olarak da bilinen anormal veya düzensiz kalp atış hızını önemli ölçüde azalttığına dair kanıtlar bulunmuştur.

Ozon Tedavisi ne kadar hızlı alınırsa o kadar iyidir. Hastalar hızlı bir şekilde tedavi aldıklarında ve tedavi sık alındığında tekrar kalp krizi geçirme riski o kadar azalır.

 

 1. Vücut Detoksuna Yardımcı Olur

Aldığımız önlem miktarı ne olursa olsun, toksinler esasen kaçınılmazdır. Toksinlerin insan vücudu ve kendini iyileştirme yeteneğinden enfeksiyonla mücadeleye kadar işleyişi üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

Bununla birlikte, toksinlere karşı savaşmak için atabileceğimiz adımlar var. İlk yol, diyeti iyileştirmek ve vücudumuza ne koyduğumuzu izlemek. İkinci yol ise düzenli ozon tedavileridir. Ozonun metabolizmayı hızlandırdığı ve genel sağlığı iyileştirdiği gösterilmiştir.

 1. Kronik Yaraları İyileştirir

Bir dizi çalışma, düzenli Ozon Tedavilerinin kronik yaraların tedavisinde hayati bir rol oynayabileceğini öne sürdü. Ozon Tedavisi, diyabetik hastalarda ayaklarında gelişen ülserlere yardımcı olmak için etkin bir şekilde kullanılmıştır.

Ek olarak, ağrılı ağız ülserlerinden muzdarip insanlar Ozon  Tedavisi ile azalma ve rahatlama bulmuşlardır.

 1. Ağrı kesici

Uzmanlar, insanların %75-85’inin hayatlarının bir noktasında sırt ağrısı çekeceğini tahmin ediyor. Sırt ağrısı, bir doktor ziyaretinin en yaygın nedenlerinden biridir. Ozon tedavisinin anti-inflamatuar özelliklerinin sırt ağrısı çekenlere rahatlama sağlayabileceğini bilinmektedir.

 1. Onarılmış Kök Hücreler

Kök Hücreler, insan vücudunun tamamında hücre üretmek için sürekli çalışmaktadır. Kalbe, beyne, sinirlere ve vücudun diğer birçok çalışan bölümüne yardım sağlayan hücreler.

Son kanıtlar, Ozon Terapisinin bir hücrenin yeniden etkinleştirme yeteneğini geliştirebildiğini ve bunun da hasarlı hücrelerin daha hızlı ve daha iyi onarılmasını sağladığını göstermektedir.

 1. Hücre Oksijenasyonu

Doku ölümü, dokularınızın oksijene yeterli erişimi olmadığında meydana gelir. Anemiden muzdarip kişilerde Hipoksi riski daha yüksektir. Tüm kan dolaşımı boyunca bir astım krizi sırasında akciğerler gibi alanlarda hipoksi oluşabilir.

Ozon Tedavisi, vücuda hazır oksijen sağlama yeteneğine sahip olduğundan, kemoterapi ve radyoterapinin yanı sıra hipoksik tümörlerin seçilmesine yardımcı olabilir.

 1. Daha Sağlıklı Cilt

Son yıllarda insanlar ozon tedavisini ciltlerini iyileştirmenin bir yolu olarak kullandılar. Daha önce bahsedildiği gibi, Ozon Terapisi oksijeni hücreler için hazır hale getirir, cilt hücrelerinin oksijene ihtiyacı vardır.

 

D VİTAMİNİ

D vitamini, D1, D2 ve D3 vitaminlerini içeren bir bileşikler ailesindeki yağda çözünen bir vitamindir.

Vücudunuz doğrudan güneş ışığına maruz kaldığında doğal olarak D vitamini üretir. Kanınızdaki vitaminin yeterli düzeyde olmasını sağlamak için belirli gıdalardan ve takviyelerden de D vitamini alabilirsiniz.

D vitamininin birkaç önemli işlevi vardır. Belki de en hayati olanı, kalsiyum ve fosfor emilimini düzenlemek ve normal bağışıklık sistemi işlevini kolaylaştırmaktır.

Yeterli D vitamini almak, kemiklerin ve dişlerin tipik büyümesi ve gelişmesi ve ayrıca belirli hastalıklara karşı direncin artması için önemlidir.

Burada D vitamininin faydaları hakkında daha fazla bilgi ve ayrıca olumsuz yönleri, ne kadar ihtiyacınız olduğu ve D vitamini içeren yiyecekler hakkında bilgi bulunmaktadır.

 1. D vitamini hastalıklarla savaşabilir

Araştırmalar, birincil faydalarına ek olarak, D vitamininin aşağıdakilerde de rol oynayabileceğini öne sürüyor:

 • Multipl skleroz (MS) riskini azaltmak. Nüfusa dayalı çalışmaların 2018 yılındaki bir incelemesi, düşük D vitamini düzeylerinin artan MS riski ile bağlantılı olduğunu bulmuştur.
 • Kalp hastalığı olasılığını azaltmak. Düşük D vitamini seviyeleri, hipertansiyon, kalp yetmezliği ve felç gibi kalp hastalıkları riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir. Ancak, D vitamini eksikliğinin kalp hastalığına katkıda bulunup bulunmadığı veya kronik bir rahatsızlığınız olduğunda basitçe kötü sağlığı mı gösterdiği belirsizdir.
 • Şiddetli hastalık olasılığını azaltmak. Çalışmalar karışık olsa da, D vitamini şiddetli grip ve COVID-19 enfeksiyonlarını daha az olası hale getirebilir. Yakın zamanda yapılan bir inceleme, düşük D vitamini düzeylerinin akut solunum sıkıntısı sendromuna katkıda bulunduğunu buldu.
 • Bağışıklık sağlığını desteklemek. Yeterli D vitamini düzeyine sahip olmayan kişiler enfeksiyon ve romatoid artrit, tip 1 diyabet ve inflamatuar bağırsak hastalığı gibi otoimmün hastalıklar açısından yüksek risk altında olabilir.
 1. D vitamini ruh halini düzenleyebilir ve depresyonu azaltabilir

Araştırmalar, D vitamininin ruh halini düzenlemede ve depresyon riskini azaltmada önemli bir rol oynayabileceğini göstermiştir .

7.534 kişi üzerinde yapılan bir inceleme, D vitamini takviyesi alan olumsuz duygular yaşayanların semptomlarda bir iyileşme fark ettiğini buldu. D vitamini takviyesi, aynı zamanda D vitamini eksikliği olan depresyonlu kişilere yardımcı olabilir.

Başka bir çalışma, düşük D vitamini düzeylerini daha şiddetli fibromiyalji semptomları, anksiyete ve depresyon için bir risk faktörü olarak tanımladı.

 1. Kilo kaybını destekleyebilir

Daha yüksek vücut ağırlığına sahip kişilerde D vitamini seviyesinin düşük olma olasılığı daha yüksektir.

Bir çalışmada, bir kilo verme diyet planına ek olarak D vitamini takviyesi alan obezitesi olan kişiler , sadece diyet planını takip eden plasebo grubunun üyelerinden daha fazla kilo ve yağ kütlesi kaybettiler.

Daha eski bir çalışmada, günlük kalsiyum ve D vitamini takviyesi alan kişiler, plasebo takviyesi alanlara göre daha fazla kilo verdi. Araştırmacılar, ekstra kalsiyum ve D vitamininin iştah bastırıcı bir etkiye sahip olabileceğini öne sürüyor.

Mevcut araştırma, D vitamininin kilo kaybına neden olacağı fikrini desteklemiyor, ancak D vitamini ile kilo arasında bir ilişki var gibi görünüyor.

D vitamini eksikliği

Birkaç faktör, yalnızca güneş ışığından yeterli D vitamini alma yeteneğinizi etkileyebilir.

Aşağıdaki durumlarda güneşten yeterince D vitamini alma olasılığınız daha düşük olabilir:

 • kirliliğin yüksek olduğu bir bölgede yaşamak
 • güneş kremi kullan
 • zamanınızın çoğunu içeride geçirin
 • binaların güneş ışığını engellediği büyük bir şehirde yaşamak
 • daha koyu bir cilde sahipseniz (Melanin seviyeleri ne kadar yüksekse, cildiniz o kadar az D vitamini emebilir.)

Bu faktörler D vitamini eksikliği riskinizi artırabilir. Bu nedenle D vitamininizin bir kısmını güneş ışığı almayan kaynaklardan almanız önemlidir.

D vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Yetişkinlerde D vitamini eksikliğinin belirtileri şunları içerebilir (1Güvenilir Kaynak):

 • yorgunluk, ağrılar ve ağrılar
 • şiddetli kemik veya kas ağrısı veya zayıflığı
 • özellikle bacaklarınızda, pelvisinizde ve kalçalarınızda stres kırıkları

Bir sağlık uzmanı, basit bir kan testi yaparak D vitamini eksikliğini teşhis edebilir . Eksikliğiniz varsa, doktorunuz kemiklerinizin gücünü kontrol etmek için röntgen isteyebilir.

D vitamini eksikliği teşhisi alırsanız, bir sağlık uzmanı muhtemelen D vitamini takviyesi almanızı önerecektir. Ciddi bir eksikliğiniz varsa, bunun yerine yüksek doz D vitamini tabletleri veya sıvıları önerebilirler.

Ayrıca güneş ışığından ve yediğiniz yiyeceklerden D vitamini aldığınızdan emin olmalısınız.

Fazla D vitamini almanın riskleri

Aşırı miktarda D vitamini takviyesi alırsanız, çok fazla alabilirsiniz. Bununla birlikte, vücudunuz güneşe maruz kalma yoluyla üretilen D vitamini miktarını düzenlediğinden, bunun diyet veya güneşe maruz kalma yoluyla gerçekleşmesi olası değildir .

D vitamini toksisitesi, kan kalsiyum seviyelerinizde bir artışa neden olabilir. Bu, aşağıdakiler gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir:

 • mide bulantısı
 • ilgisizlik
 • kusma
 • karın ağrısı
 • dehidrasyon
 • bilinç bulanıklığı, konfüzyon
 • artan susuzluk

D vitamininin bazı besin kaynakları

Bazı gıdalar doğal olarak D vitamini içerir ve diğerleri onunla takviye edilir. D vitaminini aşağıdaki besinlerde bulabilirsiniz (1Güvenilir Kaynak):

 • Somon
 • sardalya
 • ringa
 • konserve ton balığı
 • Morina karaciğeri yağı
 • sığır karaciğeri
 • yumurta sarısı
 • karides
 • normal mantarlar ve ultraviyole ışıkla tedavi edilenler
 • süt (güçlendirilmiş)
 • bazı tahıllar ve yulaf ezmesi (güçlendirilmiş)
 • yoğurt (güçlendirilmiş)
 • portakal suyu (güçlendirilmiş)

Her gün güneşe maruz kalarak ve yalnızca yiyeceklerle yeterli D vitamini almak zor olabilir, bu nedenle D vitamini takviyesi almak yardımcı olabilir.

Ne kadara ihtiyacın var?

Optimal işleyiş için gereken D vitamini miktarı konusunda bazı tartışmalar olmuştur . Son araştırmalar, önceden düşünülenden daha fazla D vitaminine ihtiyacımız olduğunu gösteriyor.

D vitamini ile ilgili ana tartışmalardan bazıları:

 • D vitamini düzeylerini ölçmek için yöntemlerin standardizasyonu
 • ücretsiz ve toplam D vitamini testi arasındaki fark
 • düşük D vitamini durumunun tanımlanması (yetersizlik veya eksiklik)
 • tedaviye karşı tarama
 • belirli bir duruma (hamilelik veya emzirme gibi) ve sağlık sorunlarına (böbrek yetmezliği veya osteoporoz gibi) göre genel nüfus için D vitamini eşiği

Yeterli olarak kabul edilen kan serumu seviyeleri, litre başına 50-100 nanomol (nmol/L) arasındadır. Kan seviyenize bağlı olarak, daha fazla D vitaminine ihtiyacınız olabilir.

D vitamini için Önerilen Diyet Ödenekleri aşağıdaki gibidir:

 • bebekler (0-12 ay): 10 mcg (400 IU)
 • çocuklar ve gençler: 15 mcg (600 IU)
 • 18-70 yaş arası yetişkinler: 15 mcg (600 IU)
 • 70 yaş üstü yetişkinler: 20 mcg (800 IU)
 • hamile veya emziren kadınlar: 15 mcg (600 IU)

DİP NOT

D vitamininin birçok potansiyel faydası vardır. Bazı hastalıkların riskini azaltabilir, ruh halini iyileştirmeye ve depresyon semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir ve kilo yönetimine yardımcı olabilir.

Tek başına diyet yoluyla yeterli D vitamini almak zordur, bu nedenle bir sağlık uzmanından kan testi isteyebilir ve D vitamini takviyesi almayı düşünebilirsiniz.

 

K2 Vitamini:

K vitamini nedir?

K vitamini, 1929’da kanın pıhtılaşması için bilimsel bir terim olan kan pıhtılaşması için gerekli bir besin maddesi olarak keşfedildi.

İlk keşif, “Koagulations vitamin” olarak adlandırılan bir Alman bilim dergisinde bildirildi. K vitaminindeki K’nin geldiği yer burasıdır.

Ayrıca 20. yüzyılın başlarında dünyayı dolaşan ve farklı popülasyonlarda diyet ve hastalık arasındaki ilişkiyi inceleyen diş hekimi Weston Price tarafından keşfedildi.

Endüstriyel olmayan diyetlerin, diş çürümesine ve kronik hastalıklara karşı koruma sağlıyor gibi görünen, tanımlanamayan bir besin maddesinde yüksek olduğunu buldu.

Bu gizemli besine aktivatör X adını verdi. Artık bunun K2 vitamini olduğuna inanılıyor.

K vitamininin iki ana formu vardır :

 • K1 Vitamini (phylloquinone): yapraklı yeşillikler gibi bitkisel gıdalarda bulunur
 • K2 Vitamini (menaquinone): hayvansal gıdalarda ve fermente gıdalarda bulunur.

K2 vitamini ayrıca birkaç farklı alt tipe ayrılabilir. En önemlileri MK-4 ve MK-7’dir.

ÖZET

K vitamini başlangıçta kanın pıhtılaşmasında rol oynayan bir besin olarak keşfedildi. İki formu vardır: K1 (bitkisel gıdalarda bulunur) ve K2 (hayvansal ve fermente gıdalarda bulunur).

K1 ve K2 vitaminleri nasıl çalışır?

K vitamini, kanın pıhtılaşmasında, kalsiyum metabolizmasında ve kalp sağlığında rol oynayan proteinleri aktive eder.

En önemli işlevlerinden biri kalsiyum birikimini düzenlemektir. Yani kemiklerin kireçlenmesini teşvik eder, kan damarlarının ve böbreklerin kireçlenmesini engeller.

Bazı bilim adamları, K1 ve K2 vitaminlerinin rollerinin oldukça farklı olduğunu öne sürdüler ve çoğu, bunların tamamen ayrı besinler olarak sınıflandırılması gerektiğini düşünüyor.

İnsanlar üzerinde yapılan kontrollü çalışmalarda, araştırmacılar ayrıca K2 vitamini takviyelerinin genel olarak kemik ve kalp sağlığını iyileştirdiğini, K1 vitamininin ise önemli bir faydası olmadığını gözlemlediler.

Bununla birlikte, K1 ve K2 vitaminleri arasındaki fonksiyonel farklılıkların tam olarak anlaşılabilmesi için daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

ÖZET

K vitamini, kan pıhtılaşması, kalp sağlığı ve kemik sağlığında önemli bir rol oynar.

Kalp hastalığını önlemeye yardımcı olabilir

Kalbinizin etrafındaki atardamarlarda kalsiyum birikmesi kalp hastalığı için büyük bir risk faktörüdür.

Bu kalsiyum birikimini azaltabilecek herhangi bir şey kalp hastalığını önlemeye yardımcı olabilir. K vitamininin, atardamarlarınızda kalsiyum birikmesini önleyerek yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

7-10 yılı kapsayan bir çalışmada, en yüksek K2 vitamini alımına sahip kişilerin arter kalsifikasyonu geliştirme olasılığı %52 daha azdı ve kalp hastalığından ölme riski %57 daha düşüktü.

16.057 kadında yapılan bir başka araştırma, en yüksek K2 vitamini alımına sahip katılımcıların kalp hastalığı riskinin çok daha düşük olduğunu buldu – günde tükettikleri her 10 mcg K2 için kalp hastalığı riski %9 azaldı.

Öte yandan, K1 vitamininin bu çalışmaların hiçbirinde etkisi olmadı.

Yürütülen birkaç kontrollü çalışmada, etkisiz görünen K1 vitamini kullanıldı.

K2 vitamini ve kalp hastalığı üzerinde uzun süreli kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.

Yine de, gözlemsel çalışmalarda etkinliği ve kalp sağlığı ile güçlü pozitif korelasyonları için oldukça inandırıcı bir biyolojik mekanizma var .

ÖZET

Daha yüksek K2 vitamini alımı, kalp hastalığı riskinin azalmasıyla güçlü bir şekilde ilişkilidir. K1 vitamini daha az faydalı veya etkisiz görünmektedir.

Kemik sağlığını iyileştirmeye ve osteoporoz riskinizi düşürmeye yardımcı olabilir

“Gözenekli kemikler” anlamına gelen osteoporoz, Batı ülkelerinde yaygın bir sorundur.

Özellikle yaşlı kadınlarda görülür ve kırık riskini kuvvetle yükseltir.

Yukarıda bahsedildiği gibi, K2 vitamini, kemiklerinizde ve dişlerinizde bulunan ana mineral olan kalsiyum metabolizmasında merkezi bir rol oynar.

K2 vitamini, iki proteinin kalsiyum bağlama eylemlerini harekete geçirir – kemiklerin inşasına ve korunmasına yardımcı olan matris GLA proteini ve osteokalsin.

İlginç bir şekilde, K2’nin kemik sağlığı için büyük faydalar sağlayabileceğine dair kontrollü çalışmalardan elde edilen önemli kanıtlar da vardır .

Menopoz sonrası 244 kadında yapılan 3 yıllık bir çalışma, K2 vitamini takviyesi alanların yaşa bağlı kemik mineral yoğunluğunda çok daha yavaş düşüşler olduğunu buldu.

Japon kadınlarda uzun süreli çalışmalar, bu vakalarda çok yüksek dozlar kullanılmasına rağmen benzer faydalar gözlemledi. 13 çalışmadan sadece biri önemli bir gelişme gösteremedi.

Kırıkları dikkate alan bu denemelerden yedisi, K2 vitamininin omurga kırıklarını %60, kalça kırıklarını %77 ve tüm omurga dışı kırıkları %81 oranında azalttığını buldu.

Bu bulgular doğrultusunda, Japonya’da osteoporozun önlenmesi ve tedavisi için K vitamini takviyeleri resmi olarak tavsiye edilmektedir.

Ancak bazı araştırmacılar ikna olmuş değil. İki büyük inceleme çalışması, bu amaç için K vitamini takviyesi önermek için kanıtların yetersiz olduğu sonucuna varmıştır.

ÖZET

K2 vitamini, kemik metabolizmasında önemli bir rol oynar ve araştırmalar, osteoporoz ve kırıkların önlenmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Diş Sağlığını İyileştirebilir

Araştırmacılar, K2 vitamininin diş sağlığını etkileyebileceğini düşünüyorlar.

Bununla birlikte, hiçbir insan çalışması bunu doğrudan test etmemiştir.

Hayvan çalışmalarına ve K2 vitamininin kemik metabolizmasında oynadığı role dayanarak, bu besinin diş sağlığını da etkilediğini varsaymak mantıklıdır.

Diş sağlığındaki ana düzenleyici proteinlerden biri, kemik metabolizması için kritik olan ve K2 vitamini tarafından aktive edilen aynı protein olan osteokalsindir.

Osteokalsin, diş minesinin altındaki kalsifiye doku olan yeni kemik ve yeni dentinin büyümesini uyaran bir mekanizmayı tetikler.

A ve D vitaminlerinin de burada önemli bir rol oynadığına ve K2 vitamini ile sinerjik olarak çalıştığına inanılmaktadır.

ÖZET

K2 vitamininin diş sağlığında kritik bir rol oynayabileceğine inanılıyor, ancak bu alandaki takviyelerin faydalarını gösteren insan çalışmaları şu anda eksik.

Kanserle Savaşmaya Yardımcı Olabilir

Kanser, Batı ülkelerinde yaygın bir ölüm nedenidir.

Modern tıp bunu tedavi etmenin birçok yolunu bulmuş olsa da, yeni kanser vakaları hala artıyor. Etkili önleme stratejileri bulmak son derece önemlidir.

İlginç bir şekilde, K2 vitamini ve belirli kanser türleri üzerinde çeşitli çalışmalar yapılmıştır.

İki klinik çalışma, K2 vitamininin karaciğer kanserinin tekrarını azalttığını ve hayatta kalma sürelerini artırdığını göstermektedir.

Bununla birlikte, herhangi bir güçlü iddiada bulunulmadan önce daha yüksek kaliteli çalışmalara ihtiyaç vardır.

ÖZET

K2 vitamininin karaciğer kanseri olan hastalarda sağkalımı iyileştirdiği bulunmuştur. Ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

İhtiyacınız olan K2 vitamini nasıl alınır

Yaygın olarak bulunan birkaç gıda, zengin K1 vitamini kaynaklarıdır, ancak K2 vitamini daha az yaygındır.

Vücudunuz kısmen K1 vitaminini K2’ye dönüştürebilir. Bu yararlıdır çünkü tipik bir diyetteki K1 vitamini miktarı, K2 vitamininin on katıdır.

Bununla birlikte, mevcut kanıtlar, dönüştürme işleminin verimsiz olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, doğrudan K2 vitamini yemekten çok daha fazla faydalanabilirsiniz.

Kalın bağırsağınızdaki bağırsak bakterileri de K2 vitamini üretir. Bazı kanıtlar, geniş spektrumlu antibiyotiklerin K2 eksikliğine katkıda bulunduğunu göstermektedir.

Yine de, bu önemli besinin ortalama alımı, modern diyette inanılmaz derecede düşüktür.

K2 vitamini esas olarak çoğu insanın fazla yemediği bazı hayvansal ve fermente gıdalarda bulunur.

Zengin hayvan kaynakları arasında otla beslenen ineklerden elde edilen yüksek yağlı süt ürünleri ve yumurta sarısı ile karaciğer ve diğer organ etleri bulunur.

K vitamini yağda çözünür, yani az yağlı ve yağsız hayvansal ürünler çok fazla içermez.

Hayvansal gıdalar MK-4 alt türünü içerirken, lahana turşusu , natto ve miso gibi fermente gıdalar daha uzun alt türleri, MK-5 ila MK-14’ü paketler içerir.

Bu gıdalara erişiminiz yoksa, takviye almak geçerli bir alternatiftir. Çeşitli K2 takviyeleri bulunabilir.

K2 takviyesinin faydaları, bir D vitamini takviyesi ile birleştirildiğinde daha da artabilir. Bu iki vitaminin sinerjik etkileri vardır, yani birlikte çalışabilirler.

Bunun daha ayrıntılı olarak incelenmesi gerekmesine rağmen, K2 vitamini ve sağlıkla ilgili mevcut araştırmalar umut vericidir. Aslında, potansiyel olarak birçok insan için hayat kurtarıcı etkileri olabilir.

DİP NOT

K vitamini, K1 ve K2 vitaminlerine bölünmüş bir besin grubudur.

K1 vitamini kan pıhtılaşmasında rol oynar ve K2 vitamini kemik ve kalp sağlığına fayda sağlar. Bununla birlikte, K vitamini alt tiplerinin rolleri hakkında daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Bazı bilim adamları, kalp hastalığı riski taşıyan kişilerin düzenli olarak K2 vitamini takviyeleri kullanmaları gerektiğine inanmaktadır.